Hiihto

 

 

Hiihtokausi 2018-2019 alkaa tuota pikaa!

 

Kilpailuihin ilmoittautumiset hoitaa edellisvuoden tapaan Sari Taipale 040-5271997.

Kilpailijan tulee ilmoittautua Sarille kilpailua edeltävän viikon maanantai -iltaan klo.21.00 mennessä. Sitä myöhemmin kilpailijat ilmoittautuvat ja maksavat itse kilpailujen osallistumismaksun!!! 

Tälläkin kisakaudella on muodollinen kilpailumaksu, jonka jokaisen kisoihin osallistujan tulisi maksaa jaoston tilille (FI36 5512 0040 0068 76) Maksut ovat alle 16v 20e, vanhemmat 30e tai perhemaksu 60e. Seura hoitaa maksua vastaan kansallisen tason kilpailujen osallistumismaksut.Jälki-ilmoittautumiset kilpailija hoitaa/kustantaa itse kuten myös piirikunnalliset ja pienemmät kilpailut sekä massahiihdot.

Hoitakaahan lisenssit kuntoon hyvissä ajoin ennen ensimmäistä kilpailua 

Suomisport-palvelun kautta www.suomisport.fi

Terv. Hiihtojaosto 

Luistavia latuja ja  tsemppiä kisoihin ihan jokaiselle!

 

 

Tulokset Perhonjokilaakso-Cup 21.3.2018 !

 

P6

 1. Allu Känsäkangas KP-V       3,17

 2. Timi Ylipihlajamaa VetU     3,46

 3. Oiva Harju   KP-V                 3,54

 4. Pyry Lehtimäki VetU           8,37

 5. Alex Rokala HT                   14,26

 6. Colin Rokala  HT                17,30

 7. Roni -Markus Jylhä HT     20,30

 T6

 1. Emilia Hanhikoski KP-V     3,52

 2. Aada Pesola KP-V                 4,17

 3. Anni Ylönen PK                     4,32

 4. Sara Kortelainen PK             4,41

 5. Elsa Paavola KP-V                 4,43

 6. Nuppu Mikkola VetU            4,54

 7. Essi Heitto KP-V                   6,25

P8

1. Nooa Mikkola VetU             6,44

2. Antti Lampela PK                8,37

3. Veikka Nygård VetU            9,37

T8

1. Siru Koskela HT                  5,55

2. Ella Pesola KP-V                 6,47

3. Rebekka Känsälä KP-V      7,02

4. Maissi Peltoniemi KP-V     7,05

5. Ansa Kanala HT                  7,26

6. Ringa-Ilona Jylhä HT         7,45

7. Peppi Lehtimäki VetU        9,06

8. Nella Aho KP-V                  10,45

P10

1. Elias Huhtakangas KP-V     5,25

2. Riko-Matti Jylhä HT            5,26

3. Sulo Peltoniemi KP-V           7,19

T10

1. Liina-Maija Hietala KP-V     5,35

2. Emma Anttila PK                   6,09

3. Mette Kanala HT                    6,11

4. Vanessa Pöyhönen VetU       6,13

5. Iida Paavola KP-V                  7,02

6. Neea Hanhikoski KP-V          7,45

P12

1. Teemu Simoinen HT             6,21

2. Pyry Huhtakangas KP-V       6,34

3. Lauri Niininen VetU              6,35

4. Akseli Huusko VetU              6,47

5. Max Rokala HT                       7,08

6. Kasper Björkbacka VetU       8,15

7. Konsta Nygård VetU              8,44

T12

1. Viivi-Leena Kari VetU           7,13

2. Elli Siirilä VetU                      7,42

3. Salli Hietalahti HT                 7,45

4. Pinja Lehtimäki VetU           7,58

5. Rebekka Pöyhönen VetU       8,11

6. Kerttu Känsälä KP-V               8,20

P14

1. Pietari Jussinmäki HT          5,52

2. Santtu Aho KP-V                    7,08

T14

1. Inka Lakanen PK                   5,50

2. Sofia Huusko VetU               6,19

3. Reija-Elina Jylhä HT            6,21

4. Erica Rokala HT                    7,13

P16

1. Jani Simoinen HT                 11,10

T16

1. Iina Koskela HT                      11,11

M kunto

1. Arto Kalliokoski PK                  11,05

2. Tommy From Team Heikoin    11,09

3. Vesa Peltoniemi KP-V              12,15

4. Asko Huntus KP-V                    12,45

MYL

1. Lasse Paavola KP-V                   10,11

NYL

1. Loviisa Kalliokoski PK              11,30

 

 

Perhonjokilaakso-Cup Vetelissä ke 21.3. klo 19

Neljäs ja viimeinen osakilpailu hiihdetään Vetelissä liikuntakeskuksen maastossa . Hiihtotapa vapaa.

Kilpailukeskus ja kisakanslia Vetelin liikuntakeskus/uimahalli, Lehtisaarentie 9.

Lähdöt tapahtuu yhteislähtönä, niin että cuppia johtava hiihtäjä valitsee ensin ladun ja sitten toisena oleva jne...

Pakkasraja -15. Mahdolliset muutokset löytyvät näiltä sivuilta.

Kaikki palkitaan 12-vuoteen saakka. Vanhemmissa sarjoissa kolme parasta palkitaan.

Sarjat:T6 400 m P6 400 m (kaukalon ympäri)
T8 800 m P8 800 m (yksi peltolenkki)
T10 1,5 km P10 1,5 km ( yksi peltolenkki)
T12 2 km P12 2 km ( koko kierros)
T14 2 km P14 2 km ( koko  kierros)
T16 3 km P16 3 km ( kaksi kierrosta)
N 3 km (kaksi kierrosta) M 6 km (kolme kierrosta)
N kunto 2 km ja M kunto 5 km. (kaksi kierrosta)
Cup-pisteet kertyvät 8.parhaalle (1. 10pist. 2. 8pist. 3 6pist. 4.5pist. jne.)

AIKATAULU

klo 19.00 P6

n.klo 19.05 T6

n.klo 19.10 P8

n.klo 19.15 T8

n.klo 19.20 P10

n.klo 19.25 T10

n.klo 19.30 P12

n.klo 19.35 T12

n.klo 19.40 P14 ja T14

n.klo 19.45 P16, T16, Mkunto, Nkunto, Mkilpa ja Nkilpa

 

Järjestävät seurat: Halsuan Toivo, Kaustisen Pohjan-Veikot, Perhon Kiri ja Vetelin Urheilijat

Tervetuloa!

 

 

 

Hiihtokausi 2017-2018 on jo hyvässä vauhdissa!

Kilpailuihin ilmoittautumiset hoitaa edellisvuoden tapaan Sari Taipale 040-5271997.

Kilpailijan tulee ilmoittautua Sarille kilpailua edeltävän viikon maanantai -iltaan klo.21.00 mennessä. Sitä myöhemmin kilpailijat ilmoittautuvat ja maksavat itse kilpailujen osallistumismaksun!!! 

Tälläkin kisakaudella on muodollinen kilpailumaksu, jonka jokaisen kisoihin osallistujan tulisi maksaa jaoston tilille (FI36 5512 0040 0068 76) Maksut ovat alle 16v 20e, vanhemmat 30e tai perhemaksu 60e. Seura hoitaa maksua vastaan kansallisen tason kilpailujen osallistumismaksut.Jälki-ilmoittautumiset kilpailija hoitaa/kustantaa itse kuten myös piirikunnalliset ja pienemmät kilpailut sekä massahiihdot.

Terv. hiihtojaosto 

Luistavia latuja ja  tsemppiä kisoihin ihan jokaiselle!

 

Tulokset Perhonjokilaakso-Cup 21.3.2018 !

 

P6

 1. Allu Känsäkangas KP-V       3,17

 2. Timi Ylipihlajamaa VetU     3,46

 3. Oiva Harju   KP-V                 3,54

 4. Pyry Lehtimäki VetU           8,37

 5. Alex Rokala HT                   14,26

 6. Colin Rokala  HT                17,30

 7. Roni -Markus Jylhä HT     20,30

 T6

 1. Emilia Hanhikoski KP-V     3,52

 2. Aada Pesola KP-V                 4,17

 3. Anni Ylönen PK                     4,32

 4. Sara Kortelainen PK             4,41

 5. Elsa Paavola KP-V                 4,43

 6. Nuppu Mikkola VetU            4,54

 7. Essi Heitto KP-V                   6,25

P8

1. Nooa Mikkola VetU             6,44

2. Antti Lampela PK                8,37

3. Veikka Nygård VetU            9,37

T8

1. Siru Koskela HT                  5,55

2. Ella Pesola KP-V                 6,47

3. Rebekka Känsälä KP-V      7,02

4. Maissi Peltoniemi KP-V     7,05

5. Ansa Kanala HT                  7,26

6. Ringa-Ilona Jylhä HT         7,45

7. Peppi Lehtimäki VetU        9,06

8. Nella Aho KP-V                  10,45

P10

1. Elias Huhtakangas KP-V     5,25

2. Riko-Matti Jylhä HT            5,26

3. Sulo Peltoniemi KP-V           7,19

T10

1. Liina-Maija Hietala KP-V     5,35

2. Emma Anttila PK                   6,09

3. Mette Kanala HT                    6,11

4. Vanessa Pöyhönen VetU       6,13

5. Iida Paavola KP-V                  7,02

6. Neea Hanhikoski KP-V          7,45

P12

1. Teemu Simoinen HT             6,21

2. Pyry Huhtakangas KP-V       6,34

3. Lauri Niininen VetU              6,35

4. Akseli Huusko VetU              6,47

5. Max Rokala HT                       7,08

6. Kasper Björkbacka VetU       8,15

7. Konsta Nygård VetU              8,44

T12

1. Viivi-Leena Kari VetU           7,13

2. Elli Siirilä VetU                      7,42

3. Salli Hietalahti HT                 7,45

4. Pinja Lehtimäki VetU           7,58

5. Rebekka Pöyhönen VetU       8,11

6. Kerttu Känsälä KP-V               8,20

P14

1. Pietari Jussinmäki HT          5,52

2. Santtu Aho KP-V                    7,08

T14

1. Inka Lakanen PK                   5,50

2. Sofia Huusko VetU               6,19

3. Reija-Elina Jylhä HT            6,21

4. Erica Rokala HT                    7,13

P16

1. Jani Simoinen HT                 11,10

T16

1. Iina Koskela HT                      11,11

M kunto

1. Arto Kalliokoski PK                  11,05

2. Tommy From Team Heikoin    11,09

3. Vesa Peltoniemi KP-V              12,15

4. Asko Huntus KP-V                    12,45

MYL

1. Lasse Paavola KP-V                   10,11

NYL

1. Loviisa Kalliokoski PK              11,30

 

 

Perhonjokilaakso-Cup Vetelissä ke 21.3. klo 19

Neljäs ja viimeinen osakilpailu hiihdetään Vetelissä liikuntakeskuksen maastossa . Hiihtotapa vapaa.

Kilpailukeskus ja kisakanslia Vetelin liikuntakeskus/uimahalli, Lehtisaarentie 9.

Lähdöt tapahtuu yhteislähtönä, niin että cuppia johtava hiihtäjä valitsee ensin ladun ja sitten toisena oleva jne...

Pakkasraja -15. Mahdolliset muutokset löytyvät näiltä sivuilta.

Kaikki palkitaan 12-vuoteen saakka. Vanhemmissa sarjoissa kolme parasta palkitaan.

Sarjat:T6 400 m P6 400 m (kaukalon ympäri)
T8 800 m P8 800 m (yksi peltolenkki)
T10 1,5 km P10 1,5 km ( yksi peltolenkki)
T12 2 km P12 2 km ( koko kierros)
T14 2 km P14 2 km ( koko  kierros)
T16 3 km P16 3 km ( kaksi kierrosta)
N 3 km (kaksi kierrosta) M 6 km (kolme kierrosta)
N kunto 2 km ja M kunto 5 km. (kaksi kierrosta)
Cup-pisteet kertyvät 8.parhaalle (1. 10pist. 2. 8pist. 3 6pist. 4.5pist. jne.)

AIKATAULU

klo 19.00 P6

n.klo 19.05 T6

n.klo 19.10 P8

n.klo 19.15 T8

n.klo 19.20 P10

n.klo 19.25 T10

n.klo 19.30 P12

n.klo 19.35 T12

n.klo 19.40 P14 ja T14

n.klo 19.45 P16, T16, Mkunto, Nkunto, Mkilpa ja Nkilpa

 

Järjestävät seurat: Halsuan Toivo, Kaustisen Pohjan-Veikot, Perhon Kiri ja Vetelin Urheilijat

Tervetuloa!

 

 

 

Hiihtokausi 2017-2018 on jo hyvässä vauhdissa!

Kilpailuihin ilmoittautumiset hoitaa edellisvuoden tapaan Sari Taipale 040-5271997.

Kilpailijan tulee ilmoittautua Sarille kilpailua edeltävän viikon maanantai -iltaan klo.21.00 mennessä. Sitä myöhemmin kilpailijat ilmoittautuvat ja maksavat itse kilpailujen osallistumismaksun!!! 

Tälläkin kisakaudella on muodollinen kilpailumaksu, jonka jokaisen kisoihin osallistujan tulisi maksaa jaoston tilille (FI36 5512 0040 0068 76) Maksut ovat alle 16v 20e, vanhemmat 30e tai perhemaksu 60e. Seura hoitaa maksua vastaan kansallisen tason kilpailujen osallistumismaksut.Jälki-ilmoittautumiset kilpailija hoitaa/kustantaa itse kuten myös piirikunnalliset ja pienemmät kilpailut sekä massahiihdot.

Terv. hiihtojaosto 

Luistavia latuja ja  tsemppiä kisoihin ihan jokaiselle!

 

Koululaisten maakuntaviestin 2017 hopeamitalistit. Joukkueessa hiihtivät hiihtojärjestyksessä: Aapo Taipale, Iida Haukilahti, Akseli Huusko, Elli Siirilä, Atte Taipale, Sofia Huusko, Onni Mäkelä, Essi Tyynelä. Onnea kaikille!

Tulokset Perhonjokilaakso-Cup 21.3.2018 !

 

P6

 1. Allu Känsäkangas KP-V       3,17

 2. Timi Ylipihlajamaa VetU     3,46

 3. Oiva Harju   KP-V                 3,54

 4. Pyry Lehtimäki VetU           8,37

 5. Alex Rokala HT                   14,26

 6. Colin Rokala  HT                17,30

 7. Roni -Markus Jylhä HT     20,30

 T6

 1. Emilia Hanhikoski KP-V     3,52

 2. Aada Pesola KP-V                 4,17

 3. Anni Ylönen PK                     4,32

 4. Sara Kortelainen PK             4,41

 5. Elsa Paavola KP-V                 4,43

 6. Nuppu Mikkola VetU            4,54

 7. Essi Heitto KP-V                   6,25

P8

1. Nooa Mikkola VetU             6,44

2. Antti Lampela PK                8,37

3. Veikka Nygård VetU            9,37

T8

1. Siru Koskela HT                  5,55

2. Ella Pesola KP-V                 6,47

3. Rebekka Känsälä KP-V      7,02

4. Maissi Peltoniemi KP-V     7,05

5. Ansa Kanala HT                  7,26

6. Ringa-Ilona Jylhä HT         7,45

7. Peppi Lehtimäki VetU        9,06

8. Nella Aho KP-V                  10,45

P10

1. Elias Huhtakangas KP-V     5,25

2. Riko-Matti Jylhä HT            5,26

3. Sulo Peltoniemi KP-V           7,19

T10

1. Liina-Maija Hietala KP-V     5,35

2. Emma Anttila PK                   6,09

3. Mette Kanala HT                    6,11

4. Vanessa Pöyhönen VetU       6,13

5. Iida Paavola KP-V                  7,02

6. Neea Hanhikoski KP-V          7,45

P12

1. Teemu Simoinen HT             6,21

2. Pyry Huhtakangas KP-V       6,34

3. Lauri Niininen VetU              6,35

4. Akseli Huusko VetU              6,47

5. Max Rokala HT                       7,08

6. Kasper Björkbacka VetU       8,15

7. Konsta Nygård VetU              8,44

T12

1. Viivi-Leena Kari VetU           7,13

2. Elli Siirilä VetU                      7,42

3. Salli Hietalahti HT                 7,45

4. Pinja Lehtimäki VetU           7,58

5. Rebekka Pöyhönen VetU       8,11

6. Kerttu Känsälä KP-V               8,20

P14

1. Pietari Jussinmäki HT          5,52

2. Santtu Aho KP-V                    7,08

T14

1. Inka Lakanen PK                   5,50

2. Sofia Huusko VetU               6,19

3. Reija-Elina Jylhä HT            6,21

4. Erica Rokala HT                    7,13

P16

1. Jani Simoinen HT                 11,10

T16

1. Iina Koskela HT                      11,11

M kunto

1. Arto Kalliokoski PK                  11,05

2. Tommy From Team Heikoin    11,09

3. Vesa Peltoniemi KP-V              12,15

4. Asko Huntus KP-V                    12,45

MYL

1. Lasse Paavola KP-V                   10,11

NYL

1. Loviisa Kalliokoski PK              11,30

 

 

Perhonjokilaakso-Cup Vetelissä ke 21.3. klo 19

Neljäs ja viimeinen osakilpailu hiihdetään Vetelissä liikuntakeskuksen maastossa . Hiihtotapa vapaa.

Kilpailukeskus ja kisakanslia Vetelin liikuntakeskus/uimahalli, Lehtisaarentie 9.

Lähdöt tapahtuu yhteislähtönä, niin että cuppia johtava hiihtäjä valitsee ensin ladun ja sitten toisena oleva jne...

Pakkasraja -15. Mahdolliset muutokset löytyvät näiltä sivuilta.

Kaikki palkitaan 12-vuoteen saakka. Vanhemmissa sarjoissa kolme parasta palkitaan.

Sarjat:T6 400 m P6 400 m (kaukalon ympäri)
T8 800 m P8 800 m (yksi peltolenkki)
T10 1,5 km P10 1,5 km ( yksi peltolenkki)
T12 2 km P12 2 km ( koko kierros)
T14 2 km P14 2 km ( koko  kierros)
T16 3 km P16 3 km ( kaksi kierrosta)
N 3 km (kaksi kierrosta) M 6 km (kolme kierrosta)
N kunto 2 km ja M kunto 5 km. (kaksi kierrosta)
Cup-pisteet kertyvät 8.parhaalle (1. 10pist. 2. 8pist. 3 6pist. 4.5pist. jne.)

AIKATAULU

klo 19.00 P6

n.klo 19.05 T6

n.klo 19.10 P8

n.klo 19.15 T8

n.klo 19.20 P10

n.klo 19.25 T10

n.klo 19.30 P12

n.klo 19.35 T12

n.klo 19.40 P14 ja T14

n.klo 19.45 P16, T16, Mkunto, Nkunto, Mkilpa ja Nkilpa

 

Järjestävät seurat: Halsuan Toivo, Kaustisen Pohjan-Veikot, Perhon Kiri ja Vetelin Urheilijat

Tervetuloa!

 

 

 

Hiihtokausi 2017-2018 on jo hyvässä vauhdissa!

Kilpailuihin ilmoittautumiset hoitaa edellisvuoden tapaan Sari Taipale 040-5271997.

Kilpailijan tulee ilmoittautua Sarille kilpailua edeltävän viikon maanantai -iltaan klo.21.00 mennessä. Sitä myöhemmin kilpailijat ilmoittautuvat ja maksavat itse kilpailujen osallistumismaksun!!! 

Tälläkin kisakaudella on muodollinen kilpailumaksu, jonka jokaisen kisoihin osallistujan tulisi maksaa jaoston tilille (FI36 5512 0040 0068 76) Maksut ovat alle 16v 20e, vanhemmat 30e tai perhemaksu 60e. Seura hoitaa maksua vastaan kansallisen tason kilpailujen osallistumismaksut.Jälki-ilmoittautumiset kilpailija hoitaa/kustantaa itse kuten myös piirikunnalliset ja pienemmät kilpailut sekä massahiihdot.

Terv. hiihtojaosto 

Luistavia latuja ja  tsemppiä kisoihin ihan jokaiselle!

 

Ari Haukilahti    pj.                   050 3474240

Sirpa Takala       sihteeri           040 5471830

Kuisma Taipale hopeasompa  040 0665994

Elina Huusko                              044 2763695

Vesa Lassila                                 040 0264237

Päivi Tyynelä                               040 5196654

Jukka Kortteenperä                   040 5552971

Ilpo Åivo                                      050 0264383